Shopkeeper bought 40 pieces of an article at a rate of Rs. 50 per item. He sold 35 pieces with 20% profit. The remaining 5 pieces…
Quantitative Aptitude ·Previously asked in JKSSB Laboratory Attendant 2026
View the full solved paper: JKSSB Laboratory Attendant – 10 May 2026
Question
Shopkeeper bought 40 pieces of an article at a rate of Rs. 50 per item. He sold 35 pieces with 20% profit. The remaining 5 pieces were sold with 10% loss. Find his overall profit percentage.
- A. 30%
- B. 10%
- C. 16.25% (Correct answer)
- D. 32.5%
Correct Answer
Option C — 16.25%
Detailed Solution & Explanation
The correct answer is 16.25%.
Key Points
- Total CP = 2000. SP of 35 = 35x60 = 2100. SP of 5 = 5x45 = 225. Total SP = 2325. Profit = 325.
- Profit% = 325/2000 x 100 = 16.25%.
Topics covered: Profit & Loss Percentage